Ako si vybrať cepín?

Cepín patrí k horolezectvu, je to skrátka symbol a nenahraditeľný pomocník v zimnom teréne. To znamená, že každý horal by mal vedieť, aký cepín potrebuje a ako s ním zaobchádzať. Napriek tomu nevedomosť svetom vládne a tak si berieme na triko, že tieto záležitosti uvedieme na pravú mieru.
(Ne)moderný nástroj
Michel Packard a Jacques BALM pri prvom výstupe na Mont Blanc v roku 1786 používali ešte drevenú tyč s hákom na konci. O necelých sto rokov neskôr, v roku 1865, už Edward Whymper stúpal na Matterhorn s cepínom tvoreným kovovou hlavicou a jaseňovým poriskom . A o ďalších sto rokov neskôr, v roku 1969, keď sa Neil Armstrong prechádzal po Mesiaci, používali horolezci stále ten istý rovnaký cepín ako Edward Whymper. Docela zaostalý šport to horolezectvo… hm?
Pokrok našťastie nakoniec dorazil i sem a o päťdesiat rokov neskôr sa dnešné cepíny vyrábajú z ľahkých hliníkových zliatin a kalenej ocele.
JEDEN (NE) UNIVERÁLNÍ CEPÍN NA VŠETKO
Ani náhodou. Turistický cepín je určený na ľadovcové túry a pohyb po snehom pokrytých svahoch do cca 40 °, kdežto lezecký na lezenie v kolmom ľade. S turistickým ľad nevyleziete a s lezeckým sa zase neoprete na svahu a pád s ním zastavíte len ťažko ak vôbec.
TURISTICKÝ CEPÍN
Slúži predovšetkým ako opora pri chôdzi a stúpanie svahom, musí obstáť aj ako pomocník pri sekaní stupov alebo plošiny pre stan, zastavenie pádu na strmom svahu, istenie parťáka a ako snehová kotva pre záchranu z trhliny alebo núdzové zlaňovanie. Požiadavky na turistický cepín sú nemalé.
Oproti lezeckému cepínu má klasický tvar T a porisko je výrazne dlhšia . Stretnete sa aj s mierne zahnutým poriskom, ktoré uľahčuje prelezenie krátkych strmých úsekov, napr. V položenom ľadu. Hlavicu turistického cepínu tvorí zobák na strane jednej a lopatka na strane druhej.
LEZECKÉ CEPÍNY
Používajú sa výhradne v páre . Do každej ruky jeden, aby ste ich mohli striedavo zasekávať do ľadu a stúpať nahor. Lezecké cepíny sú oproti turistickým kratšie a vždy majú zahnuté porisko . Viac či menej, niekedy aj sformované do špecifických tvarov, v závislosti na disciplíne, pre ktorú boli stvorené.
Zahnutý tvar poriska a ťažšie hlavice uľahčuje švih a zaskenutí zobáka do ľadu. Väčšinou sa stretnete s párom lezeckých čakanov, keď jeden je vybavený lopatkou a druhý kladivom, no najmä u hi-tech lezecké zbrane nemajú ani jedno, len zobák.
NA DĹŽKE (NE) ZÁLEŽÍ
Dĺžku si môžete zvoliť predovšetkým u turistických čakanov a správny výber je dôležitý pre komfort pri chôdzi. Ak máte príliš krátky cepín, neopřete sa o neho as dlhým si naopak budete prekážať.
AKO URČIŤ SPRÁVNU DĹŽKU?
Uchopte cepín za hlavicu, vzpriamene sa postavte a ruku s cepínom nechajte voľne spustenú pozdĺž nohy. Správne zvolený cepín vám spodnou časťou poriska bude siahať niekam k členku. Ak máte v pláne sa o čakan pri chôdzi viac opierať, vyberte o 5 cm dlhší.
AK NAKUPUJETE ONLINE, POUŽITE TOTO PRAVIDLO
- výška <172 cm: dĺžka 45 – 55 cm
- výška 172 – 180 cm: dĺžka 55 – 65cm
- výška> 180 cm: dĺžka 65 – 70 cm
CEPÍN (NE) MUSÍ MAŤ PÚTKO
S pútkom je to veľmi individuálne. Niektorí horolezci bez ruky v pútku neurobia ani krok, iní ho úplne zavrhujú. Každý, nech si zvolí podľa svojho gusta.
AKÉ MÁ PÚTKO VÝHODY A NEVÝHODY?
Pri výstupe cik-cak svahom si turistický cepín neustále přendáváte z jednej ruky do druhej a to môže byť s pútkom otravné. Na druhú stranu, ak máte gramlavé ruky a cepín vám vypadne, ste pridaní. Kompromisom môže byť plochá 120 cm dlhá slučka, ktorú si previažete cepín k sedáku. Alebo použite špeciálny pružný popruh k tomu priamo určený.
Pri lezení ľadov je strata jedného alebo oboch čakanov ešte väčší problém. Takže, buď používate pútka alebo si opäť pripevníte cepíny k sedáku plochými slučkami či pružnými popruhmi.
CEPÍN SA (NE) DRŽÍ ZA PORISKO
Cepín nie je motyka, aj keď sa mu tak občas hovorí. Turistický cepín sa drží za hlavicu , kedy lopatka smeruje dopredu, zobák dozadu a porisko voľne visia pozdĺž nohy. Jedine tak sa o čakan môžete pohodlne oprieť. A čo je ešte dôležitejšie, že jedine pri tomto úchope dokážete pri páde dostať cepín pod seba a pád zabrzdiť .
Výnimkou, kedy držíte turistický cepín za spodnú časť poriska, je vysekávanie stupov, hĺbenie diery pre snehovú kotvu alebo výstup veľa strmým svahom, kedy si potrebujete zaseknúť zobák do snehu. U lezeckých čakanov je potom úchop za porisko samozrejmosťou.
CEPÍN SA (NE) DRŽÍ STÁLE V ROVNAKEJ RUKE
Jedna ruka je vždy dominantný a zvádza to držať cepín práve v nej. Na rovnom ľadovci alebo výstupu po spádnici na zvolenej ruky v podstate nezáleží. Avšak pri traverzu svahu (kolmo ku spádnici) držte cepín vždy v hornej ruke , smerom do svahu. Pri páde budete v tejto pozícii schopní dostať cepín pod seba a zaľahnúť oveľa rýchlejšie, než keby ste ho držali v ruke spodné.
ZASTAVENIE PÁDU CEPÍNOM
Toto je absolútne základná zručnosť, bez ktorej by ste nemali vyrážať do zimného terénu a na ľadovce. Naučte sa zastaviť pád v polohe na chrbte, na bruchu hlavou dole a na chrbte hlavou dole. Trénujte to zakaždým, keď sa dostanete na sneh. Toto musí byť rutina.
A zabudnite na to, že pád zastavíte ako ten krasavac vo Vertical Limit zbesilým zasekávaním cepínu nad hlavou. Cepín musíte dostať pod telo a zaľahnúť ho vašej váhou. Inak to nebude fungovať.
CEPÍN (NE) NAOSTŘÍTE BRÚSKOU
Cepín sa brúsi zásadne ručne, jemným pilníkom. Moc na pilník netlačte a snažte sa ubrať len toľko materiálu, koľko je nevyhnutne nutné. Brúska je pre cepín konečná, pretože vysokým zahriatím dochádza ku zmäknutia materiálu.
POZOR NA OKOLOIDÚCICH
Cepín, ktorý práve nepoužívate, patrí na batoh. Ale pozor, ako ho tam dávate. Všetky horobatohy disponujú pútkami určenými špeciálne na uchytenie cepínu. Do oka na spodku batohu patrí hlavice a gumičkou v hornej časti zafixujete porisko.
Ak potrebujete cepín len dočasne odložiť, zasuňte ho poriskom medzi batoh a váš chrbát. Hlavica sa zasekne za ramenné popruhy a cepín nevypadne. Len sa s touto „výstuhou chrbta“ ťažko zaväzujú šnúrky.
Liezť bezpečne a dobre sa bavte!