Ako si vybrať snežnice?

ako si vybrat snežnice vacul-sk

Vybrať správne snežnice je veľmi dôležité, aby chôdza v nich bola bezpečná. Aké faktory treba zohľadniť a podľa čoho sa pri výbere orientovať?  Poďme sa pozrieť, čo si pri ich výbere všimať. 

Hmotnosť

Dôležitým faktorom je maximálna hmotnosť, akou snežnice zaťažíte. Je jasné, že päťdesiat-kilová slečna bez batohu potrebuje úplne niečo iné, než sto-kilový chlap s dvadsať litrovým ruksakom na chrbte. Preto zjednodušene platí, že čím väčšia hmotnosť zaťaženia, tým väčšia plocha snežnice. Všeobecne sa udáva, že na 1 kilogram váhy patrí plocha o veľkosti 15cm2. 

Záleží tiež na tom, v akom teréne sa plánujete pohybovať. Pôjde skôr o prašan? Alebo zľadovatený povrch? Čím náročnejší terén, tým prepracovanejšie snežnice si to žiada. Vybrať si správne snežnice pre určitý terén môžete aj podľa tvaru snežnice. 

Dôkladne si prezrite viazanie

Pri výbere snežníc nepodceňte viazania. Je to vôbec najdrahšia časť snežníc a preto je potrebné si ju poriadne skontrolovať. Základom je stabilné, pevné a ľahké viazanie, ktoré umožní aj beh. Voľné viazanie oceníte v hlbokom snehu a na strmých svahoch, kde nebudete zdolávať prekážky. Na tie vám naopak poslúži viazanie pevné. 

Materiál

Snežnice si navyše môžete zvoliť aj podľa materiálu. U kópií historických modelov nájdete drevo, u súčasných modelov, ktoré sú tvarovo podobné, ho nahrádza ľahký kovový rám. Moderným športovým snežniciam dominujú tvarované plastové výlisky, ktoré sú zároveň najľahšie.

Ešte toto nie je všetko. U snežníc navyše nájdete ozubenie, ktoré pomáha v zábere pohybu a zároveň obmedzuje aj bočné schádzanie a šmýkanie. Je len na vás, či si zvolíte ozubenie predné, zadné, spodné alebo bočné. 

K snežniciam nie sú každopádne potrebné palice, ale môžu uľahčiť chôdzu do svahu, lepšie udržíme rovnováhu a trénujeme aj hornú časť tela. Vhodnejšie sú teleskopické palice, lebo ich dĺžku vieme prispôsobiť podmienkam terénu.

Rady a tipy, ktoré ste si práve prečítali, sú pre výber snežníc dôležité. Nič ale nenahradí osobnú skúsenosť. Ak ste na snežniciach nikdy nestáli alebo napríklad len raz, radšej si ich pre prvú túru požičajte a vyskúšajte si daný model snežníc v konkrétnych podmienkach s vlastnou váhou a štýlom chôdze. Jedine tak najlepšie spoznáte, čo vám naozaj sedí. 

Jedna dobrá skúsenosť nestačí. O týždeň neskôr na rovnakom mieste môžete naraziť na iné podmienky a raz vyskúšané snežnice vám zrazu nemusí sedieť. Nebojte sa preto testovať aj viackrát.

Skúšajte, užívajte.