Edelrid cable comfort – recenzia

 

Veľké, veľmi šikovné karabíny, obrovský dosah a dokonca aj malý otočný kĺb – to je ferratová súprava Cable Comfort 5.0 od Edelrida …

Otočný prvok zabraňuje skrúteniu dvoch elastických ramien.

Náš model bol dodaný v praktickej prepravnej taške so zipsom. Po rozbalení si okamžite všimnete, že aj napriek veľmi štíhlym karabinám je o niečo ťažší (prevážené 635 g) ako naše staršie ferratové súpravy (zvyčajne okolo 500 g). Môže za to väčší tlmič energie podľa novej normy EN 958: 2017. Cable Comfort 5.0 možno ľahko integrovať do lezeckého postroja. Bohužiaľ to nie je samozrejmosť, pretože konkurenčné modely s príliš krátkym viazacím káblom sa menia na zdĺhavé pohrávanie sa.

 

Hmotnosť kábla Comfort Comfort 5.0 je 635 g.

Karabíny

Karabíny Cable Comfort 5.0 padnú perfektne do ruky a ich použitie je mimoriadne jednoduché. Otváranie a zatváranie karabín funguje takmer samo, dokonca aj pri lanových kotvách sa karabíny takmer nikdy nezaseknú kvôli ich veľkému otvoreniu a tvaru. Karabíny majú veľmi veľký otvor 35 mm, takže karabíny je možné bez problémov pripevniť aj na veľmi hrubé oceľové laná. Vynikajúci princíp konštrukcie karabíny šikovne zabraňuje zachyteniu prstov medzi oceľové lano a karabínu.

 

Dosah tlmiča pádu Cable Comfort 5.0 je mimoriadne veľký až 170 cm. Pri modernej ferrate, nie je dosah až taký dôležitý, ale pri klasikách iba s konzolami a bez oceľového lana (napr. Ferrata Wildenauer v Gutensteinských Alpách) rozhoduje rozsah, či budete alebo nebudete istený. Dlhší spôsob istenia, ktorú niektorý kritizovali – aj iné médiá, na nás nepôsobila negatívne, práve naopak, považovali sme to za výhodu. Možno preto, že sme zvyknutí aj na staršie ferratové súpravy bez elastických slučiek. Otočný kĺb funguje výborne, zabranuje aby sa slučky –  ramená v prekrúcali. Ocenili sme to najmä v tažších úsekoch ferrát napr. pri niekoľkých idúcich po sebe E – čiek.  Samozrejme ideál by bol ak by aj slučky – záťažové ramená boli vybavené vlastnými otočnými kĺbmi.

Záver: Každý, kto si cení pohodlné ovládanie karabín a veľký dosah slučiek –  nákladných ramien, by sa mal bližšie oboznámiť s produktom Cable Comfort 5.0.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cable Comfort 5.0 je skalopevná via ferratová súprava, ktorá je ideálna ako pre náročné športové ferraty (kde sa musíte rýchlo precvaknúť), ako aj pre dlhé potešenie cez ferratu (prechod Brenta).

Pre nás výborný produkt, odporúčame ho minimalne výskušať.

Fakty na záver:

Cable Comfort 5.0 je špičková ferratová súprava s elastickými záťažovými ramenami. Spĺňa nový štandard pre ferratové súpravy, a je preto vhodný pre ľudí s hmotnosťou od 40 do 120 kg.