Prečo používať snežnice?

Jednoducho preto, aby sme mohli bezpečne walkovať po zasnežených chodníkoch, lúkach, poliach ale aj na upravených zjazdovkách, samozrejme pri okraji zjazdovky. Je to zábava, vyšľapať si celú zjazdovku až k hornej stanici lanovky, dať si dobre pivo a… tak ako skialp, no z jedným bonusom že si to ešte zídeme aj smerom dolu, čo stojí tiež zopár kalórii…
Prečo sú snežnice také populárne? Lebo na ne skutočne nepotrebujete žiadny platený výcvik, alebo kurz. Tiež je zaujímavé porovnať si cenu kompletného skialpinistického vybavenia s cenou snežníc. Rozdiel v prospech snežníc je jednoznačný.
História a vznik, atď…. o tom nebudem pisať, vačšinou to nikto nečíta a je toho plný web.
Skôr sa podeliť o zážitky, skúsenosti prečo snežnice. Jedna z nich je, že sa nemusím držať chodníka aj keď môžem. Idem si kade chcem často krát s kamarátom podľa navigacie alebo appky v mobile, kde je úplne ticho, počúvam sneh ako mi šuští pod nohami, obdivujem stromy, stretávam kozorožce, kamzíky, niekedy v marci aj svište ako behajú po snehu a hladajú čo by zjedli…. Vyžívam sa, keď na nič nemusím myslieť…
Snežnice sú ideálne do hlbokého snehu, čo bol asi aj dôvod, prečo vznikli. Takže dookola stále tie isté otázky typu: Aké? Ktoré? Jednoduché otázky, či?
Pozrime sa na pár drobnosti, ktoré by nám mali pomôcť pri výbere:
- naša hmotnosť, ale kompletná aj s výstrojou (na snežniciach nebudeme stáť nahý ako ráno pri posteli na osobnej váhe), niektorí výrobcovia označujú hmotnostné limity
- nevieme, či nás to chytí? Chceme ich len vyskúšať na jednu sezónu? Alebo už vieme, že ich využijeme často? To je tiež dôležité vedieť, tu by sme mali potom zohľadniť aj kvalitné materialy a prepracovanie
- duralový, bambusový, plastový rám? Ja mám skúsenosti len s plastovým a nedám naňho dopustiť. Teraz už sú kvalitné, pevné a ohybné plasty, ktoré sa ťažko zlomia. A hlavne sú veľmi ľahké
- Päta musí byť voľná! Môže sa aj fixnúť k plastovej podložke, ale len keď to ja chcem.
- dobré je mať zárezové zuby a hroty vo všetkých smeroch. Oceníme to pri chôdzi na šikmom ľade
- voliteľná hrazdička pod pätou sa zíde pri dlhšom stúpaní
- ak sa chcete so snežnicami občas prebehnúť, výhodou sú kratšie ako dlhšie
- na hlboký sneh je lepšie mať väčšie snežnice, tu niesú zuby a hroty dôležité. Naopak, na zľadovatenom povrchu budú potrebné lepšie hroty a menšie snežnice
- Značka? Moja obľúbená je Msr evo…
Dúfam, že som vám aspoň trošku pomohol. Ja už mám toto za sebou a teraz sa už teším na najbližší neviazaný walking v hlbokom snehu.
Ešte na záver malé zhrnutie výhod a nevýhod snežníc
Okrem ľahšieho pohybu v hlbokom snehu snežnice ponúkajú:
- jednoduchý a zábavný šport bez pravidiel vhodný pre každého
- relax
- voľnosť, nezávislosť a vlastné tempo
- pokoj a ticho bez ruchu zjazdoviek
- účinnú možnosť spaľovania kalórií a formovania tela
- lepšiu obratnosť, rovnováhu a vytrvalosť
- nízke riziko zranenia
- šport bez dodatočných poplatkov, stačí len terén pokrytý snehom
- prístup aj na nedostupnejšie miesta
- intenzívnejší zážitok zo zimnej prírody
- lepšiu skladnosť a prepravu oproti lyžiam
- dobrodružstvo
Za nedostatok sa považuje:
- nevhodnosť snežníc na úplne ľadový povrch, i keď niektoré sú vybavené aj hrotmi pre pohyb po ľadovom teréne
- závislosť od počasia
- a fakt, že sa na snežniciach nedá zviezť dolu kopcom ako na lyžiach. Treba jednoducho zísť. Ak tento fakt považujeme za nedostatok dá sa odstrániť napríklad kombináciou snowbordu a snežníc.
Uživajte, bavte sa.