Turistické paličky

Pozrieme sa na materiál, počet dielov, antishockovom mechanizme a a na ich vnútro.

Materiál

Vačšinou sa skladacie paličky vyrábajú zo zliatiny hliníka a z uhlíkových vlákien. Hliník sa používa v podobe duralu, z ktorého sa vyrábajú aj horské bicykle. Je ľahký, pevný a cenovo dostupnejší.

Uhlíkové vlákno, ako prémiový materiál, taktiež nájdeme všade tam, kde sú potrebné odolnosť a nízka váha. Paličky vyrobené z uhlíkových (karbónových) vlákien sú ešte ľahšie ako duralové. Vďaka prirodzenej schopnosti tohto materiálu absorbovať nárazy, nepotrebujú dodatočný tlmiaci mechanizmus.

Úlohou antishocku je tlmiť nárazy a uľaviť tak kolenám, ramenám a krížom. Uhlíkové vlákna nárazy absorbujú prirodzene, u hliníkových modelov túto funkciu preberá pružina. Niektoré modely s tlmiacim mechanizmom ho majú vypínateľný. Stačí pootočiť stredný diel a tlmenie sa zablokuje. Túto vlastnosť využijete pri prudkom stúpaní, kedy by vás antishock mohol zbytočne oberať o energiu pri zapretí sa o paličku.

Hroty

Turistické paličky sú na dolnom konci vybavené hrotom. Ten býva vyrobený z ocele alebo z karbidu volfrámu. Pre väčšinu použití je oceľ maximálne dostačujúca, no pokiaľ chcete mať istotu najvyššej odolnosti, siahnite po karbide volfrámu. Ten sa dá svojimi vlastnosťami porovnať s korundom, 2. najtvrdším minerálom.

Sekcie paličiek

Turistické paličky sú také rozšírené najmä pre svoju spratnosť a skladnosť. Vyrábajú sa od dvojdielnych až po štvordielne verzie. Samozrejme platí, že palička zložitteľná na štvrtinovú veľkosť, bude tažšia než jej rovnako hrubá dvojdielna konkurencia. Preto sa väčšina turistických paličiek vyrába ako trojdielne.

Aretácia paličky

Jednotlivé sekcie sa do seba teleskopicky zasúvajú. Aby sa nám palička v ruke samovoľne nezatvorila, zabezpečuje ju aretačný mechanizmus. Známe sú dva typy: fast-lock a twist-lock.

Fast-lock: Ľahko nastaviteľná dĺžka a jednoduchosť použitia. Pevne a bezpečne fixuje dĺžku paličky. Umožňuje rýchle prispôsobenie dĺžky podľa potrieb terénu a je komfortnejší do chladných klimatických podmienok.

Twist-lock: Väčšina paličiek používa excentrický šroub, ktorý spája jednotlivé sekcie. Mechanizmus twist-lock umožňuje jednoducho nastaviť paličku na požadovanú dĺžku.

Jednoducho povedané: Paličky s fast-lockom majú na sebe páčku, zatiaľ čo twist-lock aretuje paličku pootočením spojovacieho zámku.